Setkali jste se s korupčním jednáním?
Aktuality | 24.10.2016

Rozhovor s Tomášem Buldrou (nejen) o poměrech ve středočeské I. A třídě

rozhovor_buldra.png

Tomáš Buldra hrál 1. i 2. ligu, ale teď kope pro radost ve středočeských Klíčanech (I. A tř.). Má možnost srovnat prostředí dvou odlišných světů. Jaké zkušenosti s korupcí za roky své fotbalové kariéry nasbíral?

Ve fotbale jste zažil profesionální i amatérské prostředí. Kdy poprvé jste se setkal s korupcí?
To bylo ve II. lize. Šlo o domluvu mezi hráči, aby utkání dopadlo podle předem dohodnutého scénáře - nejspíš kvůli sázkařům. V nižších soutěžích už je to spíš o rozhodčích, kteří si na hřišti leckdy dělají, co chtějí. Nižší soutěže totiž nejsou příliš na očích, takže poměry jsou tam podstatně horší, než v profesionálním fotbale. Myslím, že tam se podmínky naopak zlepšily.

A co nejčerstvější zkušenosti s nějakým nekalým jednáním ve fotbale?
Na soutěž, kterou hrajeme, máme nadstandardní mužstvo. Rozhodli jsme se, že fotbal budeme dělat čistě pro radost a rozhodčím nebudeme dávat nic. Zkrátka, že budeme hrát to, na co máme. Takhle se nám podařilo vykopat I. A třídu, ale teď z kraje sezóny se na nás rozhodčí zaměřili a asi ve 3 zápasech v řadě nás takříkajíc "podusili". V kabině už se sami sebe ptáme, jestli je v tom zájem některého ze soupeřů na čele tabulky, nebo dokonce samotných rozhodčích. Občas to totiž vypadá, že vyrovnanost soutěže se sudím zamlouvá, protože mají prostor vytvářet na kluby tlak.

Zápasům tohle asi moc neprospívá?
Určitě ne. Tyhle věci vedou jedině k tomu, že napjatá atmosféra je nejen na hřišti, ale také v ochozech. Diváci pak pokřikují dost vulgární výrazy, někdy padají dokonce i výhružky o fyzickém napadení a to prostě ke kultuře fotbalového prostředí nepatří. Na takovéhle zápasy byste asi nechtěl brát děti nebo rodinu.

Myslíte, že ke zlepšení poměrů v nižších soutěžích mohou přispět třeba videozáznamy?
Rozhodně je to cesta. Už jsme si to párkrát vyzkoušeli, ale paradoxně to vedlo i k tomu, že jsme pak byli v ještě větší nemilosti. Nejhorší potom je, že když nějaký takovýhle videomateriál přinesete k posouzení na FAČR, tak se na něj třeba ani nepodívají. Přitom nemusíte mít profesionální záběry, abyste si o řízení zápasu udělal názor na základě zdravého rozumu a toho, co prostě vidíte. K nějakému zlepšení poměrů by pak vedlo třeba i zveřejňování známek, které delegáti rozhodčím udělují. Stává se totiž i to, že delegát ještě rozhodčího kryje.

Děkujeme za rozhovor.


Čistý fotbal připomíná, že ke zveřejňování zajímavých videií ze zápasů nižších tříd, jsme nově zřídili Youtube kanál. Posílejte nám tedy vaše záběry!