Čistý fotbal přináší rozhovor s dalším exligistou, který může srovnávat poměry v profesionálním a výkonnostním fotbale. Na naše dotazy tentokrát odpovídal Radek Šelicha, který v nejvyšší fotbalové soutěži nastupoval za Chmel Blšany.
Klasická otázka na úvod; jak je to s korupcí na té nejvyšší úrovni oproti tomu, na co může člověk narazit v nižších soutěžích?
Samozřejmě v lize to nikdy nebylo tak okaté, jako to člověk vidí v nižších soutěžích. Pozornost médií je na té nejvyšší úrovni nesrovnatelná, takže tam si člověk jen tak nedovolí nějaké do očí bijící ovlivňování. Ale samozřejmě, že když je rozhodčí dostatečně šikovný, tak to zvládne "uřídit" i tam. Jen z toho na první pohled není taková bramboračka jako se to někdy "povede" rozhodčím v nižších soutěžích.
Středočeský kraj je poměrně vyhlášený tím, že fotbalové soutěže jsou tu takříkajíc džungle...
Bohužel je to tak. Když se člověk podívá od II. nebo III. třídy až po divizi, tak je to leckdy pěkná kovbojka. Třeba my v I. A třídě v Klíčanech hrajeme na hřištích soupeřů hezké zápasy, první poločasy většinou i vyhráváme, ale ty druhé jsou vyloženě za trest. Rozhodčí začne pískat pro domácí a o nějaké radosti z fotbalu už se v tu chvíli nemůžeme bavit.
Nevím jestli je to tím, že na rozhodčí tlačí kluby, které třeba hrají o záchranu, nebo jsme na mušce proto, protože rozhodčí neuplácíme, i když oni si prostě zvykli, že od klubů dostávají. Někteří si zkrátka jezdí vyloženě vydělat a když jim nic nedáte, nemáte šanci. Souhlasím s pohoštěním formou kávy nebo oběda, ale rozhodčí si nemůžou zvykat na to, že budou fotbalové kluby fakticky kasírovat.
Ve výkonnostním fotbale není tolik peněz, aby si z něj rozhodčí mohli dělat byznys. Když tohle vidí sponzoři, mecenáši, kteří dotují ty kluby v nižších soutěžích, tak jednoduše ztrácejí chuť dát do fotbalu peníze a ve výsledku tím trpí samotné kluby.
Myslíte, že příslušné orgány fotbalové asociace chtějí s podobným přístupem zatočit, nebo ho spíš kryjí?
Myslím si, že ta pomyslná chobotnice je tak propletená, že i když stížnosti jsou, tak se fakticky nic nevyřeší. Šancí na změnu by mohlo být, kdyby se tyhle problémy více medializovaly a byly na očích. Určitě to problémy nevyřeší hned, bude to na delší čas, ale rozhodně je to jedna z cest.
Čistý fotbal se snaží také o změnu volebního systému FAČR. Usiluje o to, aby namísto delegátů volili přímo kluby. Myslíte, že je to dobrý nápad?
V tom, jak v současnosti funguje volební systém, se moc neorientuji, ale tohle se mi na první pohled zdá, jako dobrý nápad. Další otázkou je, jak tuhle změnu ovlivnit.
Díky za rozhovor.