Pandemie Covidu zasáhla nejen český fotbal. Hráčů i trenérů ubývá na obou stranách česko-německých hranic, a tak se každá spolupráce, jak znovu nastartovat především zájem dětí, ale i trenérů, funkcionářů a dospělých hráčů, jeví na první pohled jako dobrý nápad. Každá mince má ale dvě strany.
A to je i případ spolupráce s Bavorskem, na kterou se chystají KFS jihočeského, západočeského a plzeňského kraje. Od rozeslání oficiálních informací ohledně této akce se nám ozvala řada klubů a soukromých osob se záporných pohledem na celou věc. Chystanou spolupráci vnímají jako legalizaci tunelování českých klubů z pohraničí a upozorňují na možný odchod dalších hráčů, dětí i funkcionářů za hranice, tzv. „za lepším“.
Se stejnými názory jsme se setkávali při schůzkách s funkcionáři KFS, OFS i samotných klubů před loňskými červnovými volbami. Do tohoto přeshraničního projektu se zapojuje německo-česká fotbalová škola a podporu našel přímo i u FAČR. Navenek vypadá celá akce jako moc hezká spolupráce: Online přednáška pro trenéry, projektové dny, přátelská utkání, společné turnaje. Navíc za finanční podpory EU. Řeknete si, proč ne? Akce ale přichází v době, kdy prostě nelze nevyřknout stejnou otázku jako nespokojené kluby a lidé: Nehodlá německá strana doplit vlastní úbytky hráčů a trenérů z českých zdrojů?
Nechceme dělat účet bez číšníka, a tak jsme se na celou akci zeptali napřímo. Na naše otázky nám odpověděl předseda jihočeského KFS, pan Tomáš Pintér.
Pane předsedo, máte zprávy o tom, jak covidová pandemie zasáhla do počtu hráčů, trenérů a klubů v jižních Čechách?
„Zprávy samozřejmě máme a bohužel potvrzují to, co je slyšet z většiny klubů – vrátilo se méně dětí a hráčů, kteří si za tu dobu našli nové koníčky a ztratili o sport, v našem případě fotbal, zájem. Ostatně ten trend je patrný i z klesajícího počtu členů z předchozích let, který jistě rok 2021 potvrdí. Konkrétní čísla k roku 2022 budeme pak mít někdy na konci března, po zaplacení členských příspěvků. Bohužel jedním z důsledků je i odstoupení družstva mužů Sokol Sezimovo Ústí z KP v polovině sezony.“
Srovnání počtu členů (členek) a hráčů (hráček) za roky 2018/ 2019/ 2020:
MUŽI členové 21 681/21 600/21 383
z toho hráči 20 603/20 330/20 101
ŽENY členky 1 119/1 175/1 245
z toho hráčky 908/959/1 030
CELKEM členové 22 790/22 775/22 628
z toho hráči/ky 21 511/21 289/21 131
Na hranicích Čech a Bavorska vzniká projekt spolupráce na úrovni klubů a trenérů. Kdo s touto myšlenkou přišel jako první?
„S myšlenkou vzájemné spolupráce a realizace projektu jsme byli osloveni Česko-německou fotbalovou školou.“
Jde o jednorázovou akci, anebo počítáte s její pravidelností do dalších let?
„Tento projekt je sice jednorázovou akcí s cílem vybudovat silnou a dobře rozvětvenou česko-bavorskou networkingovou strukturu, která by ale po skončení pandemie děti a mládež opět trvale nadchla pro sport a současně vytvořila do budoucna prostor pro větší přeshraniční spolupráci jak na úrovni svazů, tak klubů. Jde o projekt zaměřený na restart mládežnického fotbalu po pandemii a sází na přechod z on-line akcí na prezenční akce. Vše se bude odvíjet od aktuální situace a toho, co legislativa dovolí s ohledem na mezinárodní setkání.“
Kdo bude jmenovitě hlavními organizátory této bavorsko-české akce z české strany?
„Z české strany toto zaštiťují tři příhraniční KFS a koordinátory pak jsou jejich jednotliví GTM KFS, v našem případě konkrétně Pavel Pulec, ve spolupráci s GTM OFS a zájemci z řad participujících oddílů příslušných KFS (trenéry, pedagogy, funkcionáři, svazový a spolkový činitelé atd.).
Jak se na akci participuje FAČR a kdo se z jeho strany aktivně účastní tohoto projektu?
„FAČR je oficiálním partnerem projektu. Z logiky ale příhraniční spolupráci s bavorskou stranou, tu aktivní část, budou vykonávat právě příhraniční KFS – Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský.“
Pane předsedo, děkujeme za odpovědi.
Co na to Čistý fotbal?
Z čísel, která poskytl pan předseda Pintér a za která ještě jednou děkujeme, lze vyčíst, že k úbytku hráčů docházelo již před pandemií. Paradoxně, vzestupný trend, nehledě na pandemii, pokračuje mezi ženami. Problém tedy nebude jen v covidu, i když ten do našich fotbalových životů zasáhl razantně. Jde o práci s mládeží komplexně – a to dlouhodobě. Věříme proto, že nový KFS, ve spolupráci s OFS a FAČR najde recept, jak vše vyřešit ku prospěchu jihočeského fotbalu a třeba se stane vzorem i pro další.
To, že mládežnický fotbal na jihozápadě pomůže léčit chystaná spolupráce s bavorskou stranou, si nemyslíme. My vnímáme celou akci jako nešťastně zvolenou. Kritiku ze strany některých klubů a lidí, že se prostřednictvím této akce chce bavorská strana prezentovat mladým hráčům a především jejich rodičům nelze neslyšet. Spolupracovat? Rozhodně ano! Ale klub s klubem (na úrovni sportovní) a svaz se svazem (na úrovni funkcionářské a organizační). Drtivá většina příhraničních akcí se vždy konala a organizovala napřímo prostřednictvím partnerské spolupráce, kterou si kluby zvládnou vytvořit a řešit mezi sebou samy. Pokud ne, mají možnost konzultovat a radit se jak s příslušným OFS, tak s kluby, kde taková spolupráce funguje.
A jak podle nás řešit problematiku předčasných a zbytečných odchodů zejména mládežníků na německou stranu? Recept je jednoduchý. České kluby musí umět nabídnout dostatečně kvalitní podmínky, aby jejich mladí fotbalisté a hlavně jejich rodiče chtěli zůstat v českém klubu. K tomu je ale zapotřebí jim výrazně pomoci organizačně, finančně a materiálně ze strany všech úrovní svazu (OFS, KFS a FAČR) a Grassroots trenérů mládeže (GTM). Jak říká generální sekretář FAČR, Michal Valtr: „FAČR (a tedy i jeho nižší složky KFS a OFS) jsou servisními organizacemi pro kluby,“ a ty jejich podporu musí pociťovat.